Kadın Çalışmaları

İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Kadın Çalışmaları faaliyetleri merkezimizde yürütülmektedir.

Yerel düzeyde kadın erkek eşitliğini gerçekleştirmek, eşitlikçi politikalarını sürdürülebilir kılmak için toplumsal cinsiyet yaklaşımını yerel yönetim anlayışı ile yerleştirmek amacındayız.

İzmit’te yaşayan ve desteklenmesi gereken kadın, çocuk ve aileye yönelik eğitim ve sosyal hizmetler sunarak kadınların ihtiyaçlarına uygun projeler hazırlamak ve yürütmek amacıyla çalışmalar yapılmaktadır. Aynı zamanda kadın, aile ve çocuklara yönelik sorunları çözmek için danışmanlık ve rehberlik hizmeti verilmektedir.

Üretilen el emeği ürünleri değerlendirmek için satış imkânları sunulmaktadır.

Kadın çalışmaları olarak ulusal ve uluslararası haftalarda etkinlikler düzenlemek, diğer kamu kurum ve kuruluşlara katkı vermek, ayrıca işbirliği içinde panel, toplantı ve etkinlikler düzenlemekteyiz.

Bölgenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak ve kadın istihdamını arttıracak projeler geliştirmekteyiz.

İzmit Çınar Kadın Kooperatifi’ne çeşitli eğitimler ve danışmanlıklar ile destek vererek öncelikle kadın istihdamına katkı sağlamak daha sonra da kentte artı bir değer yaratmak hedefindeyiz.

İzmit Çarşı’sı ile yerel üreticilere ücretsiz dükkan açarak E-Ticaret platformunda satış yapmalarına imkan sağlamaktayız.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile imzalandığımız protokol sayesinde İzmit’te “Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’nı aktif hale getirdik. Şiddete maruz kalan kadınlarımız bu hat sayesinde psikolojik ve hukuksal destek alabilmektedir.